gototopgototop

Економіка > Думки

grominfo.eu

Добро Нацбанку продадуть «своїм» за безцінь

П'ятниця, 18 серпня 2017 18:35
E-mail Друк PDF
Новини та події в Україні та закордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Експерти побоюються, що відсутність прозорого та погодженого з ринком регламенту торгів заставним майном виллється в тотальні зловживання

Глобальний розпродаж заставного майна з портфеля Нацбанку (сформованого з-за неплатежів за кредитами рефінансування) може бути проведена під можновладців та наближених до них олігархів з потужною підтримкою правоохоронців.

«Покупцями майна, що виставляється на продаж через американські майданчики DebtX і FFN, можуть бути тільки наші і тільки «чорні колектори» які мають дах в СБУ чи Адміністрації Президента. Щоб можна було через суди і потрібні людей віджимати бізнесу у боржників і вирішувати питання. Дуже часто пропонують на продаж нереальний товар, а майнові права за кредитним договором. А там без силових структур нічого не виб'єш», — зазначив UBR.ua президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Експерти поки не називають імен, але відзначають близькість майбутніх покупців до влади.

«Ймовірність реалізації даного сценарію дійсно велика, що стосується ключових дійових осіб і активів, представлених на даних торгах, наша компанія інформацією не володіє», — сказав UBR.ua аналітик ГК «Фінам» Сергій Дроздов.

Як раніше повідомляли у Фонді гарантування вкладів фізосіб, 19 вересня має відбутися аукціон з продажу нацбанківських активів. Їх загальний обсяг оцінено просто в гігантську суму — 13 млрд. грн. Він повинен бути реалізований на двох американських майданчиках — DebtX і FFN. На яких умовах — поки до кінця незрозуміло. Адже незважаючи на всі запити, ФГВФО так і не оприлюднив текст регламенту.

І експерти побоюються, що він з'явиться впритул до торгів. Якщо доступ до документу будуть мати тільки «свої» учасники, то тільки вони і зможуть взяти участь у торгах (сторонні покупці не готові «купувати кота в мішку»). Що перетворює процес у відвертий дерибан державних активів у вузькому колі, і відкриває величезні можливості для зловживань.

«Обмежений доступ до списку активів і великі лоти ведуть до обмеження конкуренції і, як наслідок, продаж за більш низькою ціною», — зауважив Дроздов.

Приблизно зрозуміти умови торгів майном Нацбанку на гігантську суму можна лише з правил, нещодавно опублікованих однією з майданчиків — DebtX, яка продасть частину активів (на 6,5 млрд. грн.). Хоча ні ФГВФО, ні Мін'юст не запевняли цей документ своїми візами. Але, правила, до речі, досить цікаві, і вже аналізувалися UBR.ua. Один з найбільш яскравих моментів регламенту полягає в платному доступі учасників торгів до інформації про активи. За те, щоб поглянути на них одним оком потрібно заплатити $500 (або гривневий еквівалент суми).

Ще один важливий момент — американці не ходять дробити свої продажі, і будуть продавати активи дуже великими лотами. Один, наприклад, на 6,5 млрд. грн. І спочатку зрозуміло, що подібні покупки собі зможуть дозволити зовсім небагато.

«Можливо, формування великих лотів мало на меті обмежити число учасників аукціонів та заздалегідь влаштовано під певний пул інвесторів», — сказав Сергій Дроздов.

Ще один ризик, який випливає з правил американців — це зниження ціни. Можна припустити, що в разі провалу торгів, буде знижуватися ціна лота. Причому, знижуватися досить істотно. І в підсумку державні активи, спочатку оцінюються в 13 млрд. грн., будуть продані за копійки.

«Покупці можуть знайтися, якщо їм запропонують ексклюзив або особливі знижки», — припустив Олександр Охріменко.

Після продажу зі знижками з добром Нацбанку можуть робити що завгодно.

«Покупець-оптовик в подальшому може як розбити лоти на більш дрібні і продати по частинах за більш високою ціною, так і зберегти активи на перспективу в очікуванні зростання їх вартості», — резюмував Сергій Дроздов.
Tags:     АКТИВИ      ЗАСТАВИ      DEBTX      FFN      НАЦБАНК      майдан      банк