gototopgototop

Економіка > Думки

grominfo.eu

Що насправді відбувається з "Укрзалізницею"

Субота, 19 серпня 2017 06:06
E-mail Друк PDF
Новини та події в Україні та закордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Експерти кажуть, що не все так просто, як здається на перший погляд

Після відставки Войцеха Балчуна з України поїде і весь «польський десант». А на полі держзакупівель явно розгорнеться справжня сутичка з переділом сфер впливу.

«Вести» дізналися, хто отримує дивіденди в цій галузі, яку називають однією з найбільш корумпованих в країні.

Тендери і вагони

«Укрзалізниця» — одна з найбільш прибуткових «годівниць» країни. Експерт громадської кампанії «Євро-патруль» В'ячеслав Коновалов оцінює тільки офіційний її оборот в 75 млрд грн. «Навколо неї крутиться ще приблизно стільки ж, у різних структурах, з яких 10-30 млрд — це нелегальний обіг. На ці «п'ять копійок» і живуть корупціонери», — сказав «Вістям» експерт.

Всі гравці на ринку відомі. Співрозмовник «Вістей» в транспортній галузі назвав основних: структури Ріната Ахметова — головні клієнти на перевезення, вони ж займаються постачанням металу (у т. ч. для рейок), а також палива (тут їх головний конкурент — WOG покійного нардепа Ігоря Єремєєва). Плюс у Ахметова є «живий» парк локомотивів, з чим, до речі, була почасти пов'язана критика Балчуна (він не відремонтував тягову силу, чим створив загрозу збитків для УЗ — довелося б запустити приватну тягу). Компанії, близькі до західноукраїнських депутатам Богдану і Ярославу Дубневичам, постачають деталі, в т. ч. кріплення для рейок. «В загальному обсязі тендерів компанії Дубневичів займають не більше 1,5%. Тим не менше з ними активно конкурують структури, близькі до Омеляну (глава Мінінфраструктури. — Авт.)», — сказав наш співрозмовник.

За його даними, є інтереси і у нардепів Ігоря Кононенка та Олександра Грановського (останній нібито займається поставками вантажних піввагонів), і у віце-прем'єра Володимира Кістіона (він начебто має вплив на нинішнього в. о. голови УЗ Євгена Кравцова, який спочатку був призначений в галузь не без впливу тодішнього глави АП Бориса Ложкіна).

Також на ринок вагонів тиснуть аграрні олігархи Вадатурские (агрокомпанія «Нібулон»). Вони є найбільш потужними замовниками піввагонів: це потенційно коррупциогенная сфера, і вчора прем'єр Володимир Гройсман повідомив про завдання новому керівництву УЗ «розібратися з цією темою».

«Схеми по вагонах — безпідставні знижки, «перелом тарифу» для транзитних вантажів, лобіювання «своїх» логістичних компаній, створення закільцьованих маршрутів в інтересах підконтрольних підприємств, коли порожні вагони просто не повертаються назад, — сказав ще один співрозмовник. — І, звичайно, «класика»: вагони віддаються в оренду «своїм» підприємствам за зниженими ставками, а вже вони передають у суборенду за ринковими цінами». Останню схему «Вістям» описав і нардеп Дмитро Добродомов: за його даними, збитки від діяльності лише однієї компанії менш ніж за два роки, склав... 470 млрд грн.

чи Будуть чесні правила

«Запасні частини, деталі, послуги ремонтних робіт і модернізація складу та інфраструктури — на другому рівні за обсягами поставок. Тут також крутяться схеми», — сказав джерело «Вістей». Як приклад наводять схему з поставками залізничних коліс. Нижньодніпровський трубопрокатний завод (входить в «Інтерпайп» Віктора Пінчука) в квітні і травні виграв два тендери на 269,8 млн грн і 110 млн грн. За законом, тендер може пройти за участю щонайменше двох цінових пропозицій, і другою компанією в обох випадках виступила «Петроэнерджи 1».

«Вести» виявили, що ця компанія має ту ж адресу реєстрації, що і телекомпанія ICTV, також належить Пінчуку — стало бути, може бути пов'язана з тим же «Інтерпайпом». Останній у виграші — ціна на колеса зараз становить 14,9 тис./штука (в 2014-му — 6,15 тис.) при ціні на сталь навіть нижче, ніж три роки тому.

«Наш завод виробляє колеса вже 80 років, стільки ж постачає їх ж/д. В Україні він єдиний — найближчий, що працює за нашими стандартами, знаходиться в Нижньому Тагілі. Європейські, до речі, теж іноді подаються на наші тендери», — розповів «Вістям» керівником управління корпоративних відносин «Інтерпайпу» Дмитро Кисилевський (можливий зв'язок з компанією «Петроэнерджи 1» він назвав «нісенітницею»). У самій компанії-«спаринг-партнера» говорити відмовилися зовсім. «З цього приводу ми спілкуватися не будемо», — сказали «Вістям».

За даними наших співрозмовників, найближчим часом правила гри на тендерному ринку чекають зміни. Контури майбутніх баталій вже видно: за скаргою компаній «Сокар» і «ОККО» Антимонопольний комітет заблокував тендер на постачання 90 тис. тонн дизпалива (до цього тендер виграла компанія «Трейд Коммодити», яку асоціюють з провладним депутатом Олександром Грановським).

Експерти переконані: головне, що має зробити новий глава УЗ, — це прописати чіткі правила, зрозумілі всім учасникам ринку закупівель. «Можна чекати цього від Євгена Кравцова? По-перше, він вже не в перший раз керує УЗ у статусі в. о. — і тоді він нічого не зробив. По-друге, в його оприлюднених «10 кроках» немає ні слова про такому результаті. Дуже хочеться помилятися», — сказав «Вістям» колишній заступник міністра інфраструктури, експерт Володимир Шульмейстер.

За команду Балчуна заступилися лише профспілки. «Ми поляками задоволені — вони провели дворазове збільшення зарплат на 25% і вели передбачувану соцполітику. Плюс нам імпонувало, що вони, європейці, поважають наш колективний договір, — сказав «Вістям» екс-заступник голови залізничного профспілки УЗ Михайло Сінчак. — Головне — ця команда, яка прийшла в 2016 році, не мала зв'язків «всередині» — все просто обрубилось. І це багато кому не сподобалося — тому Балчуна і видавлювали з галузі протягом всього року».
Tags:     УКРЗАЛІЗНИЦЯ      ЗБИТКИ      СХЕМИ      ВАГОНИ      БАЛЧУН      ВІДМИВАННЯ ГРОШЕЙ      Ахметов