Политика > Власть

grominfo.eu

Избирательный кодекс с элементами неожиданности, или Как коалиция сама себя переиграла

Среда, 08.11.2017 12:05
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии "Ура! Закон об открытых списках принят в первом чтении! Еще не победа, но серьезное движение вперед! За две недели готовимся ко второму чтению", – возвышенно писал во вторник в своем Facebook депутат НФ Леонид Емец.

За несколько минут до появления этого поста Верховная Рада неожиданно для многих поддержала в первом чтении Избирательный кодекс авторства собственно Емца, спикера Андрея Парубия и депутата от БПП Александра Черненко.

Ще вранці всі співрозмовники УП у фракціях коаліції пророкували цьому законопроекту такий самий провал, як і всім виборчим законам, які Рада розглядала 19 жовтня після великої акції протесту.

Під час розгляду двох альтернативних проектів виборчих кодексів на ранковому засіданні у вівторок і справді виглядало, що шансів у них небагато. Проект депутата Валерія Писаренка спокійно провалили, давши за нього лише 102 голоси "за".

Але коли дійшло до розгляду проекту Парубія-Ємця-Черненка, то на табло засвітилися несподівані "226".

Ініціатори акцій протесту під Радою, які почалися 17 жовтня з вимогою, в тому числі, закону про відкриті партійні списки, заявили про свою #перемогу.

"Коли вас будуть питати, навіщо люди виходили під Верховну Раду, показуйте їм цей пост. У нас ще одна #перемога – Верховна Рада ухвалила в першому читанні Виборчий кодекс. На моїй пам'яті це найпрогресивніший закон про вибори за всю історію незалежності країни – пропорційна система з відкритими списками", – заявив, зокрема, депутат Мустафа Найєм.

От тільки насправді ситуація не така однозначна. Вівторкове голосування за зміни виборчого законодавства стало для коаліції дуже неприємним сюрпризом.

І тепер виборча реформа має навіть менше шансів бути схваленою в цілому, ніж до того.

"Кодекс Парубія"

Схвалений у першому читанні Виборчий кодекс авторства Парубія-Ємця-Черненка – це величезний і складний законопроект. Він об'єднує в собі все виборче законодавство: від обрання голови сільради до голосування за президента. Тож не дивно, що текст цього проекту займає ледь не 450 сторінок.

Зареєстрували його в Раді ще в лютому 2015 року, але з того часу він лежав без руху. З одного боку, у влади не було реального бажання змінювати виборчі правила, з іншого – опозиція не мала сил змінити ці правила самотужки.

Змусити Раду взятися до розгляду виборчих законів і справді змогла тільки велика акція під стінами парламенту. От тільки співрозмовники "Української правди" в усіх політичних таборах коаліції та її сателітів в один голос запевняли, що ніяких перспектив виборча реформа не має.

БПП і президент, у чиїх руках сконцентровано адмінресурс, зацікавлені у збережені мажоритарки на фоні падіння партійних рейтингів. Сателіти ж коаліції в особі груп "Відродження" та "Воля народу" ніколи за повернення чистої пропорційної системи не проголосують, бо складаються виключно з мажоритарників, які не дуже горять бажанням займатися великими партійними проектами.

Як пояснював УП один із впливових депутатів БПП, "цій Раді легше розпуститися, ніж проголосувати за скасування мажоритарки".

Чи не останнім і послідовним прихильником "пропорційки" у владі залишався спікер Андрій Парубій. Він до останнього намагався переконати президента згодитися на його проект Виборчого кодексу.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


"Парубій намагається переконати Порошенка, що його проект із регіональними відкритими списками – це дуже близько до мажоритарки, але водночас і "пропорційка". Але президент не дуже його слухає. Якщо за найближчі кілька тижнів його не вдасться вмовити, то ніяких виборчих змін не буде", – розповідали УП в оточенні спікера кілька тижнів тому.

Але коли у вівторок Рада таки проголосувала в першому читанні за Виборчий кодекс Парубія, – то це, на жаль, не було свідченням того, що Порошенко погодився змінювати виборчі правила.

Це було – не більше не менше – збігом кількох випадковостей.

БПП і НФ серйозно не мали наміру голосувати за Виборчий кодекс, але думали, що голосів все одно не буде. Тому частині депутатів можна натиснути "за", щоб вдати підтримку реформи.

"Та наші дурні загралися. Вони думали, що "Воля народу" не дасть, "Відродження" і "Опоблок" не голосуватимуть, то можна нам проголосувати, щоб потім казати, мовляв "дивіться, ми хотіли, ми намагались, але "риги" не дали". А ті взяли й "дали", – обурено розповідав УП один із депутатів "Народного фронту".

"Я не думаю, що цей закон зможе пройти Раду в другому читанні. Надто багато там складностей, при всій моїй повазі до Парубія. А зараз усі проголосували, як на мене, не подумавши. Просто всім хочеться подобатись виборцю", – припустив у свою чергу колишній голова фракції БПП Ігор Гринів.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Що стосується голосів "Опоблоку", яких він дав 26, то в розмові з УП співголова цієї фракції Вадим Новинський розповів, що їм байдуже, який варіант "пропорційки" буде запроваджено.

"Нам не принципово, чи списки будуть відкриті, чи закриті. Головне, щоб було запроваджено пропорційну систему, і влада не могла використовувати адмінресурс на округах", – пояснив він.

Але ключову роль у голосуванні Виборчого кодексу зіграли навіть не підтримка ОБ, а три голоси затятих противників скасування мажоритарки: Валентина Ничипоренка з "Відродження", та Сергія Мартиняка й Олександра Супруненка з "Волі народу".

Як запевнили УП в обох групах, усі троє депутатів "просто промахнулись" і випадково проголосували.

Якби хоч хтось із них "не промахнувся", то ні до якого другого читання Виборчий кодекс не дійшов би.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Суть змін

Загалом процедури і правила місцевих чи президентських виборів у згаданому законопроекті змінюються не дуже суттєво. Основна новація стосується виборів народних депутатів.

Пропонується повністю скасувати мажоритарку як таку і перейти до пропорційної системи. Але це буде не "чиста пропорційка" зразка 2007 року, коли партія укладає список, і за нього голосують по всій країні.

Автори Виборчого кодексу пропонують запровадити новацію, згідно з якою всю країну поділять на 27 регіональних округів. Вони відповідатимуть межам областей, за винятком Києва та Дніпропетровської області, де буде по два округи, та Південного округу, куди ввійде Херсонська область і весь Крим із Севастополем.

Партія на своєму з'їзді муситиме висунути загальнонаціональний список кандидатів. Частину депутатів із нього має бути вписано і в один з регіональних виборчих списків, з якими партія буде висуватися у кожному з 27 регіональних округів. Регіональний список має включати не менше 5 кандидатів.

Виборці на округах отримають бюлетень, де буде дві графи. У першій вони муситимуть вписати номер партії, за яку голосують. У другій графі виборець може (але не мусить) вписати номер того кандидата з регіонального списку, якого він підтримує. Якщо друга графа буде незаповненою, то голос просто врахують за партію.

Таким чином, виборець буде сам визначати, в якому порядку в регіональних списках партії будуть розташовуватися кандидати.

Прохідний бар'єр для партій пропонують встановити на рівні 4%. Якщо партія його долає, то вона допускається до розподілу мандатів.

Кількість місць у Раді буде визначатись теж за дуже непростою схемою. ЦВК має вирахувати так звану виборчу квоту – кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата.

Після цього кількість голосів партії в кожному окрузі ділять на виборчу квоту і отримують число кандидатів, які проходять у Раду.

Але це число буде цілим. Якщо до показника виборчої квоти не вистачатиме навіть 5-10 голосів, то партія своє додаткове місце не отримає. Тобто в кожному окрузі залишатимуться так звані невикористані голоси.

У проекті передбачено, що ЦВК має додати ці невикористані голоси партії з усіх 27 округів і знову поділити їх на виборчу квоту. Залежно від результату, партія отримає ще кілька додаткових мандатів, – але депутатами стануть уже кандидати не з регіональних, а із загальнонаціонального списку партії.Зараз у влади, яка хотіла показати себе кращою, ніж є насправді, просто додалась одна публічна проблема – як "завалити" закон, не втративши рештки обличчя.

Але одностайність, з якою співрозмовники в обох фракціях коаліції переконували УП, що в цілому ці зміни ніхто не проголосує, дає підстави сказати, що голосів за друге читання Виборчого кодексу таки забракне.

Хоча, в одному можна погодитися з організаторами протестів під Радою – поки людей під стінами парламенту не було, виборчі закони не вносили навіть на розгляд сесійної зали. А тепер, хай навіть помилково, один із них проголосували в першому читанні.

І хто може гарантувати, що коаліція вчергове не "промахнеться", якщо на друге читання під Раду прийде кілька тисяч людей?

 • 19-08-18 -
  Порошенко подписал закон о едином массиве земель сельхозназначения

 • 13-08-18 -
  Ющенко рассказал, как Тимошенко хотела назначить Медведчука вице-премьером

 • 10-08-18 -
  Появились новые факты нечестного отбора руководства ГБР – СМИ

 • 10-08-18 -
  Сытник рассказал о ночном визите к Порошенко

 • 09-08-18 -
  Порошенко поручил дипломатам подготовить резолюцию по Крыму на Генассамблею ООН

 • 08-08-18 -
  Почти каждый 5 украинец не знает, кого выбрать в президенты

 • 08-08-18 -
  У Порошенко открестились от сотрудничества с Манафортом

 • 02-08-18 -
  Журналистам хотят запретить снимать депутатов на камеру

 • 31-07-18 -
  У Порошенко не верят в победу на выборах в первом туре

 • 31-07-18 -
  Что может ожидать кандидатов в президенты Украины в 2019

 • 30-07-18 -
  Порошенко подписал закон относительно органического производства

 • 27-07-18 -
  Порошенко ветировал закон о введении механизма "единого окна" на таможне

 • 23-07-18 -
  ГБР: "тепловые ловушки" и политические договорняки

 • 21-07-18 -
  Порошенко подписал Законы о международном правовом сотрудничестве в отношении преступлений, связанных с рейсом МН17

 • 18-07-18 -
  Спецподразделения "К" остаются в структуре спецслужбы, - первый замглавы СБУ Демчина

 • 18-07-18 -
  Что нужно знать Украине о встрече Трампа с Путиным

 • 17-07-18 -
  Генпрокуратура проведет "чистки" в ГФС

 • 15-06-18 -
  Порошенко назначил начальника управления СБУ в Крыму

 • 15-06-18 -
  Порошенко подписал новый закон о дипломатической службе

 • 14-06-18 -
  Сколько раз и зачем нардепы обращались к международной общественности

 • 14-06-18 -
  ВСУ предоставил правовое заключение относительно действия во времени "закона Савченко"

 • 13-06-18 -
  Прогулы в Верховной Раде: почему депутаты не ходят на работу?

 • 12-06-18 -
  Маркарова: переподчинение Фискальной службы Кабмину не состоялось

 • 11-06-18 -
  Порошенко продвигает "своих": как в Украине создают новое министерство

 • 09-06-18 -
  Парубий подписал закон об Антикоррупционном суде. ВИДЕО

 • 08-06-18 -
  Встреча с Путиным: что волнует Трампа и о чем смогут договориться

 • 07-06-18 -
  Рада разрешила назначать послов без консультаций с комитетом ВР по иностранным делам

 • 06-06-18 -
  КСУ одобрил отмену депутатской неприкосновенности

 • 06-06-18 -
  Гройсман подал представление на увольнение Данилюка

 • 31-05-18 -
  Порошенко подписал указ о защите украинского языка

 • 30-05-18 -
  Тимошенко пишет свою Конституцию, а у Яценюка готовы к союзу с врагами против Порошенко

 • 30-05-18 -
  Порошенко уволил главу НКРЭКУ

 • 30-05-18 -
  Украина и НАТО согласовали общую дорожную карту – замминистра обороны Павловский

 • 27-05-18 -
  Кабмин просит Раду уволить Данилюка - СМИ

 • 26-05-18 -
  ZN: Кабмин забрал у Минфина право "вето" и Фискальную службу

 • 24-05-18 -
  Не только за деньги: что у Порошенко, его "друзей" и "врагов" говорят о скупке голосов в Раде

 • 22-05-18 -
  Партии Гриценко и Добродомова объявили о создании единой политической платформы

 • 21-05-18 -
  Рада до июля назначит новых членов ЦИК, - Парубий

 • 21-05-18 -
  Кармазин избран наказным гетманом Украины вместо Ющенко

 • 17-05-18 -
  "Мы за, скажите как". Почему снова сорвалось обновление ЦИК

 • 17-05-18 -
  Рада отложила запуск Госбюро расследований

 • 14-05-18 -
  Курту Волкеру продолжили и расширили полномочия

 • 07-05-18 -
  Гройсман допускает закрытие заседаний Кабмина: "Европейские партнеры говорят нам: "Вы не можете в прямом эфире быть эффективными"

 • 05-05-18 -
  Порошенко ветировал закон о дипслужбе

 • 30-04-18 -
  БПП заявила об уверенной победе на местных выборах в Украине

 • 24-04-18 -
  Предложенные Порошенко изменения в закон не предусматривают лишения гражданства тех, кто участвовал в выборах или служил в армии другой страны по принуждению, - Ирина Луценко

 • 19-04-18 -
  Рада поддержала обращение Порошенко к Вселенскому патриарху о предоставлении автокефалии УПЦ

 • 17-04-18 -
  Порошенко: Украина как никогда близка к появлению автокефальной церкви

 • 16-04-18 -
  Порошенко подписал закон о защите детей от сексуальных злоупотреблений и сексуальной эксплуатации

 • 16-04-18 -
  Выход из СНГ: у Порошенко заявили, что полностью сотрудничество не прекратят

 • 13-04-18 -
  У Порошенко готовы на резкий шаг ради власти: на Банковой есть несколько сценариев

 • 13-04-18 -
  Аваков рассказал, как лидеры ЕС просили не провоцировать Путина

 • 12-04-18 -
  Порошенко: Мы будем настаивать на Плане действий по членству в НАТО

 • 11-04-18 -
  В Украине впервые с 2014 года снизились демократические показатели

 • 05-04-18 -
  Рада приняла новый закон о дипломатической службе

 • 05-04-18 -
  Рада приняла проект постановления о недопустимости строительства "Северного потока – 2"

 • 05-04-18 -
  Рада сделала шаг к принятию закона о нацбезопасности

 • 03-04-18 -
  Рада не смогла включить в повестку дня четыре законопроекта об отмене е-декларирования для общественных активистов

 • 03-04-18 -
  Рада не отменит декларации для антикоррупционеров

 • 28-03-18 -
  Кабмин уволил скандального замминистра соцполитики

 • 21-03-18 -
  Порошенко подписал «закон об оружии»

 • 21-03-18 -
  Порошенко ужесточил въезд россиянам в Украину

 • 16-03-18 -
  Порошенко назначил командующего Объединенных сил

 • 16-03-18 -
  Тимошенко наняла лоббиста, который работал в предвыборном штабе Трампа

 • 15-03-18 -
  Нардеп Пацкан стал новым главой Счетной палаты Украины

 • 13-03-18 -
  Запуск ГБР: Никакой из законопроектов не подошел

 • 12-03-18 -
  Порошенко предлагает провести налоговую амнистию

 • 12-03-18 -
  Порошенко призвал ЕС вооружить Украину

 • 10-03-18 -
  В деле об избиении нардепа Левченко появилась еще одна статья

 • 06-03-18 -
  Писать или не писать: как нардепы выполняют свои обещания о депутатских запросах и обращениях

 • 05-03-18 -
  Партии Порошенко и Яценюка снова объединяются: интриги добавил Гройсман

 • 05-03-18 -
  Порошенко подписал закон об ответственности за склонение к самоубийству

 • 02-03-18 -
  Неотложный закон о нацбезопасности: что изменится для украинцев

 • 02-03-18 -
  Порошенко подписал закон о приватизации

 • 02-03-18 -
  В Раде зарегистрирован законопроект о сборе в поддержку ВСУ для выступающих в РФ артистов

 • 02-03-18 -
  Президент хочет ужесточить получение гражданства

 • 01-03-18 -
  Шантаж и запугивание: зачем у Порошенко устроили игры вокруг досрочных выборов

 • 01-03-18 -
  Порошенко подписал закон о кредитном реестре НБУ

 • 27-02-18 -
  Верховная Рада поддержала создание в Украине Министерства по делам ветеранов

 • 27-02-18 -
  Рада повысила штрафы за нарушение границы и въезда в ОРДЛО
 •