Политика > Власть

grominfo.eu

Избирательный кодекс с элементами неожиданности, или Как коалиция сама себя переиграла

Среда, 08.11.2017 12:05
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии "Ура! Закон об открытых списках принят в первом чтении! Еще не победа, но серьезное движение вперед! За две недели готовимся ко второму чтению", – возвышенно писал во вторник в своем Facebook депутат НФ Леонид Емец.

За несколько минут до появления этого поста Верховная Рада неожиданно для многих поддержала в первом чтении Избирательный кодекс авторства собственно Емца, спикера Андрея Парубия и депутата от БПП Александра Черненко.

Ще вранці всі співрозмовники УП у фракціях коаліції пророкували цьому законопроекту такий самий провал, як і всім виборчим законам, які Рада розглядала 19 жовтня після великої акції протесту.

Під час розгляду двох альтернативних проектів виборчих кодексів на ранковому засіданні у вівторок і справді виглядало, що шансів у них небагато. Проект депутата Валерія Писаренка спокійно провалили, давши за нього лише 102 голоси "за".

Але коли дійшло до розгляду проекту Парубія-Ємця-Черненка, то на табло засвітилися несподівані "226".

Ініціатори акцій протесту під Радою, які почалися 17 жовтня з вимогою, в тому числі, закону про відкриті партійні списки, заявили про свою #перемогу.

"Коли вас будуть питати, навіщо люди виходили під Верховну Раду, показуйте їм цей пост. У нас ще одна #перемога – Верховна Рада ухвалила в першому читанні Виборчий кодекс. На моїй пам'яті це найпрогресивніший закон про вибори за всю історію незалежності країни – пропорційна система з відкритими списками", – заявив, зокрема, депутат Мустафа Найєм.

От тільки насправді ситуація не така однозначна. Вівторкове голосування за зміни виборчого законодавства стало для коаліції дуже неприємним сюрпризом.

І тепер виборча реформа має навіть менше шансів бути схваленою в цілому, ніж до того.

"Кодекс Парубія"

Схвалений у першому читанні Виборчий кодекс авторства Парубія-Ємця-Черненка – це величезний і складний законопроект. Він об'єднує в собі все виборче законодавство: від обрання голови сільради до голосування за президента. Тож не дивно, що текст цього проекту займає ледь не 450 сторінок.

Зареєстрували його в Раді ще в лютому 2015 року, але з того часу він лежав без руху. З одного боку, у влади не було реального бажання змінювати виборчі правила, з іншого – опозиція не мала сил змінити ці правила самотужки.

Змусити Раду взятися до розгляду виборчих законів і справді змогла тільки велика акція під стінами парламенту. От тільки співрозмовники "Української правди" в усіх політичних таборах коаліції та її сателітів в один голос запевняли, що ніяких перспектив виборча реформа не має.

БПП і президент, у чиїх руках сконцентровано адмінресурс, зацікавлені у збережені мажоритарки на фоні падіння партійних рейтингів. Сателіти ж коаліції в особі груп "Відродження" та "Воля народу" ніколи за повернення чистої пропорційної системи не проголосують, бо складаються виключно з мажоритарників, які не дуже горять бажанням займатися великими партійними проектами.

Як пояснював УП один із впливових депутатів БПП, "цій Раді легше розпуститися, ніж проголосувати за скасування мажоритарки".

Чи не останнім і послідовним прихильником "пропорційки" у владі залишався спікер Андрій Парубій. Він до останнього намагався переконати президента згодитися на його проект Виборчого кодексу.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


"Парубій намагається переконати Порошенка, що його проект із регіональними відкритими списками – це дуже близько до мажоритарки, але водночас і "пропорційка". Але президент не дуже його слухає. Якщо за найближчі кілька тижнів його не вдасться вмовити, то ніяких виборчих змін не буде", – розповідали УП в оточенні спікера кілька тижнів тому.

Але коли у вівторок Рада таки проголосувала в першому читанні за Виборчий кодекс Парубія, – то це, на жаль, не було свідченням того, що Порошенко погодився змінювати виборчі правила.

Це було – не більше не менше – збігом кількох випадковостей.

БПП і НФ серйозно не мали наміру голосувати за Виборчий кодекс, але думали, що голосів все одно не буде. Тому частині депутатів можна натиснути "за", щоб вдати підтримку реформи.

"Та наші дурні загралися. Вони думали, що "Воля народу" не дасть, "Відродження" і "Опоблок" не голосуватимуть, то можна нам проголосувати, щоб потім казати, мовляв "дивіться, ми хотіли, ми намагались, але "риги" не дали". А ті взяли й "дали", – обурено розповідав УП один із депутатів "Народного фронту".

"Я не думаю, що цей закон зможе пройти Раду в другому читанні. Надто багато там складностей, при всій моїй повазі до Парубія. А зараз усі проголосували, як на мене, не подумавши. Просто всім хочеться подобатись виборцю", – припустив у свою чергу колишній голова фракції БПП Ігор Гринів.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Що стосується голосів "Опоблоку", яких він дав 26, то в розмові з УП співголова цієї фракції Вадим Новинський розповів, що їм байдуже, який варіант "пропорційки" буде запроваджено.

"Нам не принципово, чи списки будуть відкриті, чи закриті. Головне, щоб було запроваджено пропорційну систему, і влада не могла використовувати адмінресурс на округах", – пояснив він.

Але ключову роль у голосуванні Виборчого кодексу зіграли навіть не підтримка ОБ, а три голоси затятих противників скасування мажоритарки: Валентина Ничипоренка з "Відродження", та Сергія Мартиняка й Олександра Супруненка з "Волі народу".

Як запевнили УП в обох групах, усі троє депутатів "просто промахнулись" і випадково проголосували.

Якби хоч хтось із них "не промахнувся", то ні до якого другого читання Виборчий кодекс не дійшов би.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Суть змін

Загалом процедури і правила місцевих чи президентських виборів у згаданому законопроекті змінюються не дуже суттєво. Основна новація стосується виборів народних депутатів.

Пропонується повністю скасувати мажоритарку як таку і перейти до пропорційної системи. Але це буде не "чиста пропорційка" зразка 2007 року, коли партія укладає список, і за нього голосують по всій країні.

Автори Виборчого кодексу пропонують запровадити новацію, згідно з якою всю країну поділять на 27 регіональних округів. Вони відповідатимуть межам областей, за винятком Києва та Дніпропетровської області, де буде по два округи, та Південного округу, куди ввійде Херсонська область і весь Крим із Севастополем.

Партія на своєму з'їзді муситиме висунути загальнонаціональний список кандидатів. Частину депутатів із нього має бути вписано і в один з регіональних виборчих списків, з якими партія буде висуватися у кожному з 27 регіональних округів. Регіональний список має включати не менше 5 кандидатів.

Виборці на округах отримають бюлетень, де буде дві графи. У першій вони муситимуть вписати номер партії, за яку голосують. У другій графі виборець може (але не мусить) вписати номер того кандидата з регіонального списку, якого він підтримує. Якщо друга графа буде незаповненою, то голос просто врахують за партію.

Таким чином, виборець буде сам визначати, в якому порядку в регіональних списках партії будуть розташовуватися кандидати.

Прохідний бар'єр для партій пропонують встановити на рівні 4%. Якщо партія його долає, то вона допускається до розподілу мандатів.

Кількість місць у Раді буде визначатись теж за дуже непростою схемою. ЦВК має вирахувати так звану виборчу квоту – кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата.

Після цього кількість голосів партії в кожному окрузі ділять на виборчу квоту і отримують число кандидатів, які проходять у Раду.

Але це число буде цілим. Якщо до показника виборчої квоти не вистачатиме навіть 5-10 голосів, то партія своє додаткове місце не отримає. Тобто в кожному окрузі залишатимуться так звані невикористані голоси.

У проекті передбачено, що ЦВК має додати ці невикористані голоси партії з усіх 27 округів і знову поділити їх на виборчу квоту. Залежно від результату, партія отримає ще кілька додаткових мандатів, – але депутатами стануть уже кандидати не з регіональних, а із загальнонаціонального списку партії.Зараз у влади, яка хотіла показати себе кращою, ніж є насправді, просто додалась одна публічна проблема – як "завалити" закон, не втративши рештки обличчя.

Але одностайність, з якою співрозмовники в обох фракціях коаліції переконували УП, що в цілому ці зміни ніхто не проголосує, дає підстави сказати, що голосів за друге читання Виборчого кодексу таки забракне.

Хоча, в одному можна погодитися з організаторами протестів під Радою – поки людей під стінами парламенту не було, виборчі закони не вносили навіть на розгляд сесійної зали. А тепер, хай навіть помилково, один із них проголосували в першому читанні.

І хто може гарантувати, що коаліція вчергове не "промахнеться", якщо на друге читання під Раду прийде кілька тисяч людей?

 • 18-10-18 -
  Рада приняла госбюджет на 2019 год в первом чтении

 • 18-10-18 -
  Верховная Рада приняла Кодекс Украины по процедуре банкротства

 • 18-10-18 -
  ВР одобрила введение уголовной ответственности за незаконное пересечение госграницы

 • 18-10-18 -
  Порошенко усилил соцзащиту детей погибших журналистов

 • 17-10-18 -
  Министр предложил перезахоронить останки Бандеры в Украине

 • 17-10-18 -
  БПП, "Народный фронт" и "Оппоблок" объединяет коррупция - Соболев

 • 16-10-18 -
  Филарет обвинил Порошенко в слишком медленном проведении реформ

 • 14-10-18 -
  Порошенко: Гарантирую, "государственной церкви" у нас не будет

 • 14-10-18 -
  Порошенко уволил Полторака с военной службы

 • 13-10-18 -
  Высокопоставленного чиновника СБУ подозревают в госизмене

 • 13-10-18 -
  Порошенко заявил о скорой смене КУ по курсу в НАТО

 • 12-10-18 -
  Люди понимают, что Порошенко продолжит руководить коррупцией следующие 5 лет – Терещенко

 • 11-10-18 -
  Порошенко подписал закон о военном приветствии "Слава Украине"

 • 11-10-18 -
  Брак по расчету. Почему объединились «Самопомощь» и «ДемАльянс»

 • 09-10-18 -
  Власти хотят потратить 3 млн грн на рекламу "об успехах реформ"

 • 09-10-18 -
  У Порошенко готовят новый закон под выборы

 • 08-10-18 -
  СБУ отрапортовала о высылке из Украины 23 иностранных дипломатов

 • 08-10-18 -
  Комитет избирателей насчитал 28 кандидатов в президенты Украины

 • 08-10-18 -
  В Раде предлагают лишить наград Повалий, Лорак, Лободу, Киркорова и других

 • 08-10-18 -
  На пиар кандидатов в президенты партии уже потратили полмиллиарда гривен

 • 05-10-18 -
  Обращения к Порошенко и Гройсману не дали никакого результата, - Терещенко

 • 04-10-18 -
  Рада приняла за основу законопроект об обеспечении функционирования украинского языка как государственного

 • 04-10-18 -
  Закон об особом статусе Донбасса продлили до 2020 года

 • 03-10-18 -
  Комитет ВР по свободе слова тайно одобрил рекордные штрафы для СМИ за отрицание агрессии РФ

 • 03-10-18 -
  Порошенко утвердил штрафы за вырубку леса

 • 03-10-18 -
  Порошенко внес в Раду законопроект о продлении особого статуса Донбасса

 • 02-10-18 -
  Рада поддержала закон о штрафах за моральное или физическое насилие в школах

 • 02-10-18 -
  ВР приняла закон по защите заключенных украинцев за рубежом

 • 02-10-18 -
  Рада поддержала урегулировали вопрос официального опубликования законов

 • 27-09-18 -
  Луценко заявил, что лично разрешал Сытнику ставить "прослушку" у Холодницкого

 • 27-09-18 -
  Выступление Порошенко В ООН. Полный текст выступления

 • 27-09-18 -
  Вы - фейк-ньюс. Порошенко не стал отвечать на вопросы журналистов РФ

 • 26-09-18 -
  Ахметов, Льовочкін і Медведчук, або Троє у партії, не рахуючи Рабіновича

 • 22-09-18 -
  Горгана уволят с поста главы Киевской облгосадминистрации в середине октября, - источник

 • 20-09-18 -
  Ахметов больше не хочет дружить: Оппоблок близится к развалу

 • 20-09-18 -
  Безвиз, томос и разрыв с Москвой: пять основных тезисов Порошенко

 • 20-09-18 -
  Послання Президента України Порошенка до Верховної Ради України

 • 20-09-18 -
  Порошенко может заменить Луценко на Жебривского в случае недовольства ГПУ – политолог

 • 19-09-18 -
  В Раде выступили против проекта бюджета-2019

 • 19-09-18 -
  "Маски-шоу стоп": Рада ужесточила ответственность за нарушение прав предпринимателей

 • 18-09-18 -
  Нашли выход: Верховная Рада увеличила состав ЦИК

 • 17-09-18 -
  Реформа госуправления: спринтерский забег не удался

 • 17-09-18 -
  Договор о дружбе Украины с Россией: почему его сейчас нельзя отменить

 • 16-09-18 -
  Кабмин не контролирует ни одно СМИ - Гройсман

 • 14-09-18 -
  Порошенко сменил состав Нацсовета реформ

 • 13-09-18 -
  Кого хотят уволить депутаты из правительства Гройсмана

 • 12-09-18 -
  В МИД Украины с 2019 года начнется гендерный аудит, - Климкин

 • 10-09-18 -
  ЦИК упростила процедуру смены места голосования для вынужденных переселенцев Донбасса

 • 06-09-18 -
  Сотрудничество по обороне, торговле и реадмиссии: Рада одобрила соглашения с рядом стран

 • 06-09-18 -
  Верховный суд отклонил иск к Порошенко

 • 06-09-18 -
  Рада в первом чтении одобрила криминализацию незаконного пересечения границы

 • 05-09-18 -
  В ЦИК утвердили новые правила голосования для переселенцев

 • 05-09-18 -
  Комитет Рады поддержал изменения в Конституцию по курсу на ЕС и НАТО

 • 04-09-18 -
  Комитет ВР рекомендовал отдать на доработку законопроект о блокировании сайтов

 • 03-09-18 -
  Расторжения Договора о дружбе с Россией не будет: Геращенко объяснила ситуацию

 • 02-09-18 -
  СБУ будет следить за эфиром NewsOne - Грицак

 • 31-08-18 -
  Шимкив ушел в отставку

 • 31-08-18 -
  Порошенко назначил трех судей Верховного Суда, двое из них - с сомнительным прошлым

 • 30-08-18 -
  Порошенко определился, кто возглавит его предвыборный штаб

 • 28-08-18 -
  Труба отказал 27 кандидатам в руководители в ГБР из-за подозрений в госизмене и коррупции

 • 27-08-18 -
  Власть за деньги рекламирует вручение Порошенком полицейских автомобилей

 • 22-08-18 -
  Верховный суд не разрешил переселенцам из Донбасса участвовать в местных выборах

 • 22-08-18 -
  ГПУ готовит подозрение Сытнику, - источник

 • 21-08-18 -
  Луценко назначил нового прокурора Волынской области и приказал ему прекратить "клондайки евроблях"

 • 21-08-18 -
  ГПУ требует от Гройсмана сменить главу таможни

 • 19-08-18 -
  Порошенко подписал закон о едином массиве земель сельхозназначения

 • 13-08-18 -
  Ющенко рассказал, как Тимошенко хотела назначить Медведчука вице-премьером

 • 10-08-18 -
  Появились новые факты нечестного отбора руководства ГБР – СМИ

 • 10-08-18 -
  Сытник рассказал о ночном визите к Порошенко

 • 09-08-18 -
  Порошенко поручил дипломатам подготовить резолюцию по Крыму на Генассамблею ООН

 • 08-08-18 -
  Почти каждый 5 украинец не знает, кого выбрать в президенты

 • 08-08-18 -
  У Порошенко открестились от сотрудничества с Манафортом

 • 02-08-18 -
  Журналистам хотят запретить снимать депутатов на камеру

 • 31-07-18 -
  У Порошенко не верят в победу на выборах в первом туре

 • 31-07-18 -
  Что может ожидать кандидатов в президенты Украины в 2019

 • 30-07-18 -
  Порошенко подписал закон относительно органического производства

 • 27-07-18 -
  Порошенко ветировал закон о введении механизма "единого окна" на таможне

 • 23-07-18 -
  ГБР: "тепловые ловушки" и политические договорняки

 • 21-07-18 -
  Порошенко подписал Законы о международном правовом сотрудничестве в отношении преступлений, связанных с рейсом МН17

 • 18-07-18 -
  Спецподразделения "К" остаются в структуре спецслужбы, - первый замглавы СБУ Демчина
 •